Wysokość dofinansowania
Koszt szkolenia w części finansowanej z Funduszu Pracy w danym roku nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia za pracę.
Osoby uprawnione
Osoby uprawnione do skorzystania z tej formy wsparcia, to:
- bezrobotni,
- poszukujący pracy, którzy
- są w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
- są zatrudnieni u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest w stanie likwidacji, z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji,
- otrzymują świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określony w odrębnych przepisach,
- uczestniczą w zajęciach w Centrum Integracji Społecznej lub indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej,
- są żołnierzami rezerwy,
- pobierają rentę szkoleniową,
- pobierają świadczenie szkoleniowe, przyznane przez pracodawcę, o którym mowa w art.70 ust.6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
- podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako domownik lub małżonek rolnika i zamierzają podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza rolnictwem,
- są pracownikami / osobami wykonującymi inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą w wieku 45 lat lub powyżej, zainteresowanymi pomocą w rozwoju zawodowym.
Forma realizacji szkolenia
Szkolenie finansowane przez Starostę z Funduszu Pracy odbywa się w formie kursu, realizowanego według planu nauczania obejmującego przeciętnie nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu, chyba że przepisy odrębne przewidują niższy wymiar szkolenia. Szkolenie może trwać:
- do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie nie dłużej niż 12 miesięcy;
- w przypadkach osób bez kwalifikacji zawodowych szkolenie może trwać do 12 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie nie dłużej niż 24 miesiące.
Świadczenia przysługujące w trakcie uczestnictwa w szkoleniu
- Osobom bezrobotnym i poszukującym pracy niepełnosprawnym skierowanym na szkolenie, w okresie jego odbywania przysługuje stypendium szkoleniowe w wysokości 120% kwoty zasiłku pod warunkiem, że liczba godzin szkolenia wynosi nie mniej niż 150 godzin miesięcznie; w przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie z tym, że stypendium nie może być niższe niż 20% zasiłku.
- Bezrobotnemu uprawnionemu w tym samym okresie do stypendium oraz zasiłku przysługuje prawo wyboru świadczenia.
- Osoba uprawniona, skierowana na szkolenie, może ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu, powstałych w związku z dojazdem do miejsca odbywania szkolenia i powrotu.
Informacje dodatkowe
Osoby uprawnione, zainteresowane finansowaniem kosztów szkolenia, powinny złożyć wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaworze o sfinansowanie kosztów szkolenia.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku zostanie podpisana umowa między Starostą a Wnioskodawcą, dotycząca dofinansowania kosztów szkolenia. Przy czym Starosta nie finansuje kosztów szkolenia osobom, które rozpoczęły szkolenie bez skierowania wystawionego przez Powiatowy Urząd Pracy w Jaworze.
Finansowanie kosztów szkolenia odbywa się w oparciu o „Zasady organizacji i finansowania szkoleń w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaworze”.
Aktualne formularze wniosków dostępne są poniżej, na stronie internetowej Urzędu w zakładce Dokumenty do pobrania lub w siedzibie Urzędu, w. pok. 1
Więcej informacji
Więcej informacji można uzyskać:
- w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaworze, ul. Strzegomska 7, pok. 1,
- pod numerem telefonu 076-729-11-01